O nás

Sme mama s dcérou Mária (mama) a Jana (dcéra) Bišťanové. Mačičkovo funguje v našom dome, kde cice a psíci s nami žijú ako plnohodnotní členovia domácnosti. Aj keď oficiálne patrí dom mne (Jana), v skutočnosti patrí mačičkíám, ako aj všetko v ňom, vrátane nás ako personálu. :)Ale vrátme sa o pár rokov...

Všetko to začalo jedným maličkým, osamelým čiernobielym mačiatkom, plačúcim pod balkómni paneláka, ktorého sme sa ujali. Bol to náš úžasný kocúrik Giaf, ktorý prežil u nás krásnych, spokojných 13 rokov. Veríme, že sa na nás pozerá z mačacieho nebíčka, kam sa odobral a drží nám palce.

Giafko bol istý čas u nás pánom domu, no o nejaký čas prišiel Felix, čierny kocúrik s bielou náprsenkou, bruškom a ponožkami. Potom to už išlo v rýchlom slede. Zistili sme, že Giafkovi nerobí problém mačacia spoločnosť a mesto, v ktorom sme bývali, ako nakoniec väčšina miest, bolo plné túlavých mačiek. Tak nám pribudla Tiginka, malinké tigrované mačiatko, ktoré nám doslova mňaukalo pred dverami a Lorenka so silným zápalom pľúc. Ďalej nasledovali Jesika, krásna ukecaná trojfarebka a elegantná čierna Čičinka.

Veľmi rýchlo sa rozchýrilo, že milujeme mačičky a tak nám raz deti od susedov doniesli malého čiernobieleho kocúrika. Samozrejme sme Alexka prijali a s otvorenou náručou ho prijala aj Jesika, ktorá sa ujala úlohy náhradnej mamy. Onedlho prišli deti znova, tentokrát s maličkým tigríkom Vilkom. 

Už dlhšiu dobu sme sa pohrávali s myšlienkou presťahovať sa do domu so záhradou. Po pomerne dlhom hľadaní sme konečne našli vhodné miesto, vyhovujúce aj našim finančným možnostiam, v obci Dobrá pri Kráľovskom Chlmci (okres Trebišov). Pre mačičky sme postavili pri dome nakprv malú, neskôr veľkú voliéru, aby si aj ony mohli užiť čerstvý vzduch.

Ako to už na dedine býva, aj tu sa nájde veľa opustených, vyhodených zvierat :-( A tak sa naše rady rozrastali. Medzi starostlivosťou o mačičky sme ešte priebežne prichýlili psíkov a šteniatka, ale tie sa postupne presťahovali do nových domovov, alebo OZ, ktoré sa špecializujú na psíkov. U nás zostali len psík Boby a fenka Čepy.

 Po cca 20-30 mačičkách sme založili OZ Mačičkovo Dobrá, presne 17.06.2015

Od roku 2019 sme azylom pre mačky s leukémiou (FeLV). Staráme sa o mačacích leukemikov. Nové mačičky prijímame len s FeLV, potvrdenou PCR testom.

Robíme všetko pre to, aby u nás FeLV pozitívne mačičky žili čo najdlhšie v zdraví a keď sa prejaví choroba, dostanú v rámci možností potrebnú veterinárnu starostlivosť.


Čo je to leukémia mačiek (FeLV) ?

Komplex vírusovej leukémie mačiek (Feline leukemia virus), hovorovo nazývaný mačacia leukémia, pochádza zo skupiny retrovírusov a podobne ako vírus FIV či ľudský HIV vírus produkuje enzýmy, ktoré prepisujú genetickú informáciu napadnutých buniek.

Ako sa vírus prenáša ?

Vírus FeLV sa najviac koncentruje v slinách a telesných tekutinách. Prenáša sa najčastejšie uhryznutím, počas párenia, z matky na potomstvo počas laktácie, výnimočne aj prostredníctvom rovnakej misky na vodu a jedlo. Vírus FeLV je v prostredí mimo hostiteľa veľmi nestabilný. Pri štandardných bytových podmienkach prežije mimo tela hostiteľa len pár hodín. FeLV je nákazlivý iba pre mačky, človek, ani zvieratá iného druhu sa týmto vírusom nemôžu nakaziť.

Čo vírus FeLV spôsobuje ?

Vírus FeLV napáda organizmus mačky rôznymi spôsobmi. Základnými prejavmi sú nádorové bujnenie a oslabenie imunitného systému. Organizmus mačky sa nedokáže brániť proti baktériám, ktoré bežne neohrozujú zdravie mačky. Mačka môže byť nakazená vírusom FeLV a nemať žiadne zdravotné problémy. V týchto prípadoch sa vírus nachádza v latentnej forme a mačka je iba prenášačom a môže celý život prežiť bez prejavov ochorenia. Avšak pri zvýšenom strese sa môžu objaviť symptómy ako horúčka, apatia, anorexia, narušenie slizníc najmä ďasien, zvracanie, zlá kvalita srsti a pod.

Na vírus FeLV nebolo do dnešného dňa objavené žiadne účinné antivirotikum, ktoré by dokázalo nakazené zviera vyliečiť. Priebeh choroby je individuálny u každého jedinca, avšak môže mať veľmi rýchly spád, pri ktorom je odporučená eutanázia zvieraťa. Zviera infikované vírusom FeLV musí byť doživotne oddeľované od nenakazených mačiek.

Ako chrániť mačky proti FeLV vírusu ?

Ohrozené sú najmä zvieratá, ktoré majú prístup k vonkajšiemu výbehu, kde môžu dôjsť do kontaktu s infikovanou mačkou. Je veľmi dôležité, aby sa do vonkajšieho výbehu vypúšťali len sterilizované alebo kastrované zvieratá, keďže u nich nehrozí nekontrolované párenie a teritoriálne boje s mačkami. Proti FeLV je dostupná aj vakcína, ktorá chráni mačky pred progresívnou formou tejto choroby.

Starostlivosť o FeLV pozitívne mačky

FeLV pozitívne mačičky môžu viesť plnohodnotný život. Starostlivosť o FeLV pozitívne mačky je zameraná na čo najväčšie obmedzenie stresových faktorov. Pozitívna mačka by mala byť kastrovaná, žiť v interiéri s čo najväčšou starostlivosťou a kvalitnou výživou.


Zdroj: https://catvet.sk/poradna/infekcne-macacie-ochorenia/felv-komplex-virusovej-leukemie-maciek/


© 2024 OZ Mačičkovo Dobrá, Hlavná 30/11, 076 41 Dobrá, IČO 42409217
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma!